primatec I autóápolás ' 2018 - 07- 15 ' Módosítva : 2018 - 07 - 15
Címkék: Autóápolás, Autómosó, Autókozmetika, car wash, autóápolási termékek
A Nagy FOSZFÁT leleplezés!
- De mi az a foszfát?
- Ártalmas vagy ártalmatlan
- Mire jó, miért használják a vegyiparban.
Nézzük meg az érem másik odalát is!
Mit felhasználók, a mosószerek használata során nem gondolunk annak következményeire. És ez Hiba! A mosószerek olyan szintetikus vegyületek, amelyek mesterséges kémiai vegyületekből tevődnek össze.
Azonban vannak olyanok, melyek nemcsak az emberekre, hanem a környezetre is igen károsak, mivel számos nem lebomló anyagot tartalmaznak.
A Víz szennyezése:
Vízszennyezést okoz minden olyan anyag megjelenése a vízben, amely károsan befolyásolja a természetes víz emberi fogyasztásra alkalmasságát, illetve korlátozza vagy lehetetlenné teszi a vízi élet számára.
Az egyik ilyen víz szennyező anyag a FOSZFÁTOK.
A FOSZFÁTOK általában por formájában kaphatóak. Vízzel keveredve lúgos oldatot hoznak létre. A vízben oldható, azonban nem oldódik teljesen. Emlékezzünk vissza a foszfát tartalú mosóporok idejében mennyire nehezen tudtak a haziasszonyok megszabadulni a mosás után visszamaradt oldatlan foszfátoktól. Erre csak ismételt öblítéssel vol lehetőségük.
Csupán 1 kg FOSZFÁT 500 liter vizet szennyez be.
De miért is válnak egyre népszerbbé a foszfátmentes tisztítószerek? Ezzel foglalkotunk ebben a cikkben hogy melyik termék jobb és miért!

A FOSZFÁTOKAT számos ipari tisztítószerben alkalmazzák, ez azonban komoly környezetvédelmi problémát okoz.
Lágyítják a kemény vizet, ezzel ugyan hatékonyabbá teszik a tisztítószereket, azonban a tisztítás után a szennyvízzel távozó foszfát megakadályozza, hogy a baktériumok lebontsák, és hasznos formában visszajuttassák a talajba a szennyvíz bizonyos anyagait. Amint a szennyvízzel együtt a tavakba vagy folyókba kerülnek, elősegítik az algásodást, amelynek következtében a halak és egyéb vízi élőlények nem jutnak megfelelő oxigénhez, ami tömeges pusztuláshoz vezet.
A vízminőség folyamatos romlása az Európai Unió számára is kiemelt téma és probléma.
Az ivóvízzel az emberi szervezetbe jutva a túl sok foszfát megemeli a vérben a foszforszintet, ami káros lehet a vesékre, eltömődnek az erek, megnagyobbodik a szív és rosszabb állapotúak lesznek a csontok - állítják a Houston Methodist Hospital kutatói.
Az EP környezetvédelmi szakbizottsága üdvözölte a Bizottság tervét, mely szerint 2013. január 1-jétől betiltották a háztartási mosóporokban a foszfát felhasználását. Egyben 2015‑től a tiltást kiterjesztették a mosogatógépekben használt mosogatószerekre is.
Ezzel egyidejűleg megjelentek a foszfátmentes szerek a piacon - Foszfát egyik helyettesítője a nátrium karbonát - és a gyártók folyamatosan fejlesztik termékeiket. Reális elvárás, hogy a következő négy évben, mielőtt a teljes tiltás életbe lép, a gyártók többsége foszfátmentes terméket tud ajánlani.
Néhány tagállam már most is korlátozza a foszfátok felhasználását az ipari tisztítószerekben, de jelenleg még nincs egységesen meghatározva, hogy mi számít veszélyes mennyiségnek, máshol (például: Oroszországban) pedig csak a gyártókon múlik, hogy megpróbálják‑e már így is elejét venni a természetes vizek szennyezésének és a vízminőség romlásának, vagy ez nem érdekli őket és akár 30 százalék fölötti foszfáttartalommal is forgalomba hoznak termékeket.
A fogyasztóknak önmaguknak kell meghozni a döntést, mert jelenleg az autóápolásban és tisztításban a foszfátmentes termékek elég csekély számban, de jelen vannak.
Addig is a fogyasztók már most csökkenthetik a foszfátkibocsátást azáltal, hogy elolvassák egy - egy termék címkéjét, körültekintően és tudatosan választanak foszfátmentes vagy ha erre nincs lehetőségük csökkentet illetve minimális foszfát tartalmú tisztítószert.
"A földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön"
Bányai Zoltán